Board of Directors

Dan Tyree

Executive Director

Plymouth High School

Linda Alt

Board President

Section 3 Representative

Canterbury School

Chad Chenowith

Board Vice President

Representative At-Large

Bishop Dwenger High School

Mary Fridh

Chief Operating Officer

Valparaiso High School

Matt Rothrock

Treasurer

Representative At-Large

Columbus East High School

Josh Coots

Secretary

Section 1 Representative

Chesterton High School

Sara Berghoff Communications Liaison

Section 6 Representative

Southport High School

Fred Douse

Education Chair

At-Large Representative

Ben Davis High School

Marissa Mitchell

Section 8 Representative

Castle High School

Ralph Robinson

Section 5 Representative

Westfield High School

Paul Porter

Representative At-Large

Bishop Dwenger High School

Dave McKenzie

Section 2 Representative

Plymouth High School

Aaron Smith

Section 4 Representative

W. Lafayette High School

Laura Whitcombe

At-Large Representative

McCutcheon High School

Kathryn Anders

Representative At-Large

Warsaw High School

Candy Brown

Middle School Coordinator

Jackson Creek Middle School

COMMITTEES

Membership & Outreach - Sara Berghoff (chair), Fred Douse, Laura Whitcombe, Kevin Burgun, Kathryn Anders, Linda Alt

Rules - Chad Chenowith (chair), Dave McKenzie, Sara Berghoff, Fred Douse, Josh Coots

Education - Fred Douse (chair), Aaron Smith, Jeanne Malone, Linda Alt, Dave McKenzie, Chad Chenowith, Kim Nonnenmacher, Chris Gray, Kathryn Anders

Budget & Finance - Matt Rothrock (chair), Dan Tyree, Aaron Smith

Calendar - Dan Tyree (chair), Chris Lowery, Josh Coots

Events

Debate - Josh Coots (chair), Jim Wszolek, Abby Johnson, Gary Peters

WSD - Paul Kennedy (chair), Ralph Robinson, David Luers

Interp - Fred Douse (chair), Kathryn Anders, Dave McKenzie, Ronnie Swango,

Limited Prep - Chris Lowery (chair), Mary Fridh

Discussion - Anna Carmon (chair), Matt Rothrock, Wally Austin

Broadcasting - Jason Newhouser (chair), Kim Nonnenmacher, Matt Rothrock, Michelle Dials



Advisor: Jim Thorp

Advisor:

Principal Representative (North):

Principal Representative (Central):

Principal Representative (South): Mark Newell, Columbus East

Executive Secretary Emeritus: Bill Hicks, Brebeuf